زبان

زبان، یک زبان منزوی (یعنی زبانی که با هیچ زبان دیگری مرتبط نیست) و یکی از زبان‌های اصلی جهان، با بیش از ۱۲۷ میلیون گویش در اوایل قرن بیست و یکم. این در درجه اول در سراسر مجمع الجزایر ژاپن صحبت می شود . همچنین حدود ۱٫۵ میلیون مهاجر ژاپنی و فرزندان آنها در خارج از کشور زندگی می کنند، عمدتاً در آمریکای شمالی و جنوبی که درجات مختلفی از مهارت در زبان ژاپنی دارند. از اواسط قرن بیستم، هیچ کشوری به جز ژاپن از ژاپنی به عنوان زبان اول یا دوم استفاده نکرده است.

گویش ها

جغرافیای این کشور که با قله‌های کوهستانی مرتفع و دره‌های عمیق و همچنین جزایر کوچک جدا شده مشخص می‌شود، باعث توسعه انواع مختلف شده است.گویش های سراسر مجمع الجزایر گویش‌های مختلف اغلب برای یکدیگر نامفهوم هستند.

بلندگوهایگویش کاگوشیما _اکثر مردم جزیره اصلی هونشو کیوشو را درک نمی کنند . به همین ترتیب، گویش‌وران گویش شمالی از مکان‌هایی مانند آئوموری و آکیتا توسط اکثر مردم کلان‌شهر توکیو یا هر جای دیگر ژاپن غربی قابل درک نیستند . گویش شناسان ژاپنی توافق دارند که یک مرز گویش اصلی گویش های اوکیناوا را از هم جدا می کند.

جزایر ریوکیو از بقیه گویش های سرزمین اصلی. سپس گروه دوم به سه گروه شرقی، غربی ولهجه‌های کیوشو – یا به سادگی لهجه‌های شرقی و غربی، که دومی شامل گروه کیوشو می‌شود. یکسان سازی زبانی با گسترش به دست آمده استkyōtsū-go “زبان مشترک”، که بر اساسگویش توکیویی زبان نوشتاری استاندارد یکی از ویژگی‌های آموزش اجباری بوده است که در سال ۱۸۸۶ آغاز شد. تحرک مدرن و رسانه‌های جمعی نیز به سطح تفاوت‌های لهجه‌ای کمک کرده و تأثیر زیادی بر سرعت تسریع از بین رفتن گویش‌های محلی داشته است.

سفر خود را با برخی از مهارت های زبانی اولیه راحت تر کنید

یادگیری چند عبارت ژاپنی روزمره سفر شما را به یاد ماندنی تر می کند. لیستی از تبریک های اولیه ژاپنی، عباراتی برای جلب توجه و سوالات ساده را در زیر ببینید.

ژاپنی فارسی
Ohayo gozaimasu صبح بخیر
Konnichiwa ظهر بخیر
Konbanwa عصر بخیر
Oyasumi nasai شب بخیر
Sayonara خداحافظ
Sumimasen ببخشید
Gomen nasai متاسفم
Wakarimasen من نمی فهمم
Arigatou ممنون
Hai بله
Iie نه
Doko desuka _ کجاست؟
Ikura desuka _ چقدر است؟
Oishii خوشمزه است
Tanoshii سرگرم کننده است

پشتیبانی از زبان ژاپنی

برای انتخاب جامع تر از کلمات و عبارات مفید، نگاهی به راهنمای زبان توریست بیندازید. این یک ابزار مفید برای همراهی شما در سفر است. برای یک برنامه ترجمه رایگان گفتار که برای مکالمات مرتبط با سفر طراحی شده است، برنامه ترجمه گفتار چند زبانه را امتحان کنید: VoiceTra. بنیاد ژاپن یک پلت فرم یادگیری زبان ژاپنی به نام JF Japanese E-Learning Minato را ارائه می دهد که دوره های خودآموز بسیاری را ارائه می دهد. Hirogaru، وب سایتی است که یادگیری زبان مبتنی بر علاقه را در موضوعات مختلف ترویج می کند. برای عبارات بیشتر به زبان ژاپنی و همچنین اطلاعات عمیق درباره سفر در ژاپن، یکی از بروشورهای سفر JNTO را به زبان انگلیسی، چینی سنتی، چینی ساده، کره ای، فرانسوی و تایلندی دانلود کنید.

وابستگی زبانی

وابستگی ژنتیکی ژاپنی ها زیر سوال رفته است. از آنجایی که نمی توان به راحتی ثابت کرد که ژاپنی به هیچ خانواده زبانی تعلق دارد، بسیاری از محققان آن را یک زبان منزوی می دانند. تنها زبان‌هایی که ژاپنی با آن‌ها مرتبط است، زبان‌هایی است که در جزایر ریوکیو واقع در جنوب-جنوب غربی ژاپن صحبت می‌شود، اما وابستگی زبانی زبان‌های ریوکیو نیز مشخص نیست. طبق برخی گزارش ها، زبان های ژاپنی و ریوکیوایی خانواده زبان های ژاپنی-ریوکیوانی را تشکیل می دهند (Ethnologue, Vance 2001). پیشنهاد شده است که ژاپنی ها از نظر ژنتیکی با کره ای ها مرتبط هستند، اما این نیز ثابت نشده است.

 

مطالعات ژاپنی نشان داده است که ژاپنی حاوی عناصر آلتایی و آسترونزی است: سیستم واج شناختی به سیستم زبان های آسترونزی نزدیک تر است (آلپاتوف ۱۹۹۸)، اما به نظر می رسد واژگان باستانی عناصر آلتایی بیشتری دارد (همانجا). این منجر به این فرضیه شد که ژاپنی (یا به طور دقیق تر، جد ژاپنی) در نتیجه اختلاط دو زبان ایجاد شده است: زبان زیر لایه ژاپن، که احتمالاً آسترونزی بوده است، و زبان تازه واردان نسبتاً اخیر، که احتمالاً آلتائیک بود (شیباتانی ۱۹۹۲، ونس ۲۰۰۱). بنابراین، طبق این نظریه، ژاپنی یک زبان کریول قدیمی خواهد بود.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.