جشنواره های سنتی ژاپن

جشنواره های سنتی ژاپن – چیزی که در ژاپن بسیار معمولی است جشنواره ها (ماتسوری در ژاپنی) هستند.

آنها به ویژه در تابستان محبوب هستند، اما در واقع جشنواره هایی تقریباً در تمام طول سال وجود دارد، از جشنواره های بزرگ با ازدحام مردم گرفته تا جشنواره های کوچکتر و ساده تر که فقط در همسایگان محله برگزار می شود، اما جذابیت زیادی نیز دارند.با تور ژاپن شما به  سومین اقتصاد قوی جهان با جشنواره های متنوع سفر خواهید کرد.

ماتسوری ها ریشه در شینتوئیسم ژاپنی دارند و راهی برای احترام به خدایان بودند. وقتی بودیسم به ژاپن رسید، با شینتوئیسم آمیخت و آنها نیز این جشنواره ها را پذیرفتند.

به همین دلیل است که اکثر فستیوال ها در ژاپن توسط برخی زیارتگاه ها یا معبدها حمایت می شود و حتی کوچکترین زیارتگاه های محله نیز ماتسوری خاص خود را دارند. اما موارد دیگری نیز وجود دارند که توسط دولت محلی یا سازمان دیگری حمایت می شوند.

با تعداد زیادی جشنواره، تصمیم گرفتن اینکه کدام یک بهتر است دشوار است، اما لیست من از 10 بهترین جشنواره سنتی ژاپن در اینجا آمده است!

1.جشنواره فانوس ناکازاکی

تقویم جشنواره با بزرگترین جشنواره فانوس در ژاپن، جشنواره فانوس ناکازاکی که هر ساله در شهر ناکازاکی برگزار می شود، شروع می شود. بیش از 15000 فانوس و چراغ رنگارنگ برای جشن سال نو چینی به مدت 15 روز کل شهر را زینت می دهند، که طبق تقویم قمری از 25 ژانویه تا 8 فوریه 2020 است. یکی از طولانی ترین جشنواره های ژاپن!

این جشنواره توسط ساکنان چینی در محله چینی شهر ناکازاکی، یکی از سه محله بزرگ چینی در ژاپن به همراه یوکوهاما و کوبه آغاز شد. در سال 1994، این رویداد رسمی سالانه شهر شد.

2.یوکی ماتسوری (ساپورو)

هوکایدو، شمالی ترین منطقه ژاپن، به عنوان مکانی با برف فراوان، به ویژه در زمستان شناخته شده است. و در ساپورو تصمیم گرفتند از آن برف برای ساختن مجسمه های برفی استفاده کنند!

ساپورو یوکی ماتسوری با شش مجسمه ساخته شده توسط دانش آموزان دبیرستانی محلی در سال 1950 آغاز شد و اکنون به یکی از بزرگترین جشنواره های برف و یخ در جهان تبدیل شده است که هر ساله بیش از دو میلیون بازدید کننده را به خود جذب می کند. مسابقه بین المللی مجسمه سازی برفی

علاوه بر مجسمه های برفی، این جشنواره شامل فعالیت های دیگری مانند غذا، بارهای یخی، کنسرت و موارد دیگر است: مبارزه با گلوله برفی و سرسره های برفی!!! و در شب آنها مجسمه های برفی و یخی را روشن می کنند و آنها را زیباتر می کنند و فضایی جادویی ایجاد می کنند.

3.کاندا ماتسوری (توکیو)

به عنوان پایتخت ژاپن برای سال ها، طبیعی است که توکیو برخی از مهم ترین معابد و زیارتگاه های کشور و در نتیجه برخی از بزرگترین جشنواره ها را داشته باشد. همانطور که در مورد جشنواره کاندا (یکی از بزرگترین جشنواره های توکیو و به عنوان یکی از “سه جشنواره بزرگ توکیو” شناخته می شود که در معبد کاندا میوجین، قدیمی ترین و قدرتمندترین زیارتگاه توکیو برگزار می شود.

هنگامی که توکوواگا ایه یاسو پایتخت کیوتو را به ادو (توکیو) منتقل کرد، کاندا به یک منطقه مرکزی کلیدی شهر تبدیل شد. گفته می شود که این جشنواره به عنوان جشنی برای پیروزی توکوگاوا در نبرد سکیگاهارا آغاز شد و به عنوان نمایشی از رفاه برای رژیم جدید (شوگونات) ادامه می یابد. با گذشت زمان، این جشنواره تبدیل به جشنواره ای برای برکت و آرزوی رفاه برای مردم ساکن در محله شده است.

رژه اصلی با بیش از 300 نفر حامل 100 میکوشی (زیارتگاه قابل حمل)، نوازندگان، رقصندگان و حتی کشیشان سوار بر اسب از منطقه کاندا، نیهونباشی و آکیهابارا می گذرد و به زیارتگاه باز می گردد.

4.سانجا ماتسوری(توکیو)

بطور کلی برای سفر به کشور ژاپن و بازدید از جشنواره های متنوع آن بایستی ابتدا ویزای ژاپن را دریافت نمایید.جشنواره سانجا  یا جشنواره آساکوسا سانجا یکی دیگر از سه جشنواره بزرگ شینتو در توکیو است که هر ساله به مدت 3 روز در آخر هفته سوم ماه می در معبد آساکوسا برگزار می شود.

برای برخی افراد به عنوان یکی از بزرگترین و وحشی ترین جشنواره های توکیو با بیش از 2 میلیون بازدید کننده در 3 روز در نظر گرفته شده است.

این جشنواره به افتخار هینوکوما هاماناری، هینوکوما تاکناری و هاجینو ناکاتومو، سه مردی که معبد سنسو جی را بنیان نهادند، برگزار می شود. معبد سنسو جی  یک معبد بودایی است که در آساکوسا قرار دارد و قدیمی‌ترین معبد توکیو است و قدمت آن به سال ۶۴۵ برمی‌گردد، تاریخی که در آن تکمیل شد.

افسانه ها حاکی از آن است که در ماه مارس سال 628، برادران هینوکوما هاماناری و تاکناری هنگام ماهیگیری در رودخانه سومیدا، مجسمه ای از کنون، الهه رحمت را در تورهای خود گرفتند. و با اینکه مجسمه را دوباره در رودخانه می گذاشتند، اما همیشه به آنها باز می گشتند، بنابراین تصمیم گرفتند بمانند و با بازگشت به روستا، یکی از سران را نشان دادند و معبدی برای نگهداری مجسمه ساختند.

5.گیون ماتسوری (کیوتو)

یکی از مشهورترین جشنواره های ژاپن حتی در سطح بین المللی، کیوتو گیون ماتسوری است که یکی از سه جشنواره بزرگ ژاپن است. همچنین یکی از قدیمی‌ترین ماتسوری‌های کشور است که قدمت آن به سال 869 برمی‌گردد. در آن سال طاعون در سراسر ژاپن شیوع پیدا کرد و Gion Matsuri در اصل یک آیین مذهبی برای خلاص شدن از شر آن طاعون بود.

این جشنواره که برای بیش از 1000 سال در معبد یاساکا برگزار می شود، یک ماه تمام طول می کشد و احتمالا طولانی ترین جشنواره در ژاپن است. مشهورترین گیون ماتسوری، راهپیمایی بزرگ شناورها به نام «یامابوکو جونکو» است که در 17 (ساکیماتسوری) و 24 (آتوماتسوری) ژوئیه در خیابان‌های Oike و Shijo Kawaramachi برگزار می‌شود.

6.تنجین ماتسوری (اوزاکا)

اوزاکا که به عنوان دومین پایتخت ژاپن شناخته می شود و یکی از پر جنب و جوش ترین و مفرح ترین شهرهای این کشور است را نمی توان در رقابت های جشنواره ای رها کرد.  جشنواره تنجین (، با بیش از 1000 سال تاریخ، یکی دیگر از سه جشنواره بزرگ ژاپن است که در معبد اوزاکا تنمانگو در قلب شهر اوزاکا برگزار می شود.

این جشنواره دارای راهپیمایی زمینی معمول با اجرای موسیقی و رقص در سطح شهر است که تقریباً در هر جشنواره می توانیم آن را ببینیم. اما بهترین و جالب ترین بخش، راهپیمایی با قایق ها در رودخانه Okawa و آتش بازی های عظیم برای فینال بزرگ است که در روز دوم (25th) برگزار می شود.

مردم اوزاکا در ژاپن به خاطر سرگرمی و دوستانه بودن شهرت دارند و این شهر به خاطر غذاهای لذیذ او محبوبیت زیادی دارد. بنابراین سرگرمی و غذای خوب در این جشنواره تضمین شده است!

7.نبوتا ماتسوری (آئوموری)

یکی از دیدنی‌ترین و پویاترین جشنواره‌های ژاپن، جشنواره نبوتا  است که در استان آئوموری برگزار می‌شود. شناورهای غول پیکر آن به نام “نبوتا” به شکل جنگجویان باستانی و شجاع در سراسر جهان شهرت دارند. در واقع، احتمالاً وقتی به فستیوال های ژاپنی فکر می کنید، اولین تصویری که به ذهن می رسد، جشنواره نبوتا است.

صدها رقصنده به نام “هانتو” شناورها را با ریتم طبل تایکو و فلوت همراهی می کنند. یکی از بهترین بخش‌های این جشنواره این است که همه می‌توانند تا زمانی که لباس‌های سنتی رقصنده هانهتو را که در سراسر شهر در دسترس هستند، به رقصندگان بپیوندند. و شب آخر (هفتم) رژه برگزار نمی شود، اما در عوض آتش بازی تماشایی خواهد بود.

همراه با جشنواره کانتو و جشنواره سندای تاکاباتا، جشنواره نبوتا به عنوان سه جشنواره بزرگ در منطقه توهوکو به حساب می‌آید و سالانه بیش از 3 میلیون نفر را به خود جذب می‌کند.

8.تاناباتا ماتسوری (سندای)

تاناباتا یا “جشنواره ستاره” که در 7 جولای برگزار می شود، آغاز تابستان در ژاپن است. این جشنواره بر اساس یک افسانه ژاپنی با اصل چینی در مورد دو عاشق است که از هر طرف کهکشان راه شیری جدا شده اند.

از آنجایی که خیلی غم انگیز بود، آنها اجازه داشتند سالی یک بار همدیگر را ببینند: در 7 جولای هر سال، این دو عاشق ملاقات می کنند و آنقدر از با هم بودن خوشحال می شوند که به تمام آرزوهای شما می رسند.

این جشنواره در سراسر ژاپن، عمدتاً در معابد و زیارتگاه‌ها، اما همچنین در مدارس، شرکت‌ها و غیره برگزار می‌شود. با این حال، در برخی مکان‌ها بر اساس تقویم چینی قدیمی بین 6 تا 8 آگوست جشن گرفته می‌شود.

این مورد سندای تاناباتا ماتسوری  از شهر سندای، در میاگی، بزرگترین و مشهورترین تاناباتا ماتسوری در ژاپن و یکی از سه جشنواره بزرگ در منطقه توهوکو است که  بیش از دو میلیون نفر از آن بازدید کردند. هر سال.

در جشن تاناباتا، ژاپنی ها آرزوهای خود را روی نوارهایی از کاغذ می نویسند که معمولاً به شاخه های بامبو آویزان می شوند و در بسیاری از جاها تزئینات رنگارنگ کاغذی می گذارند. اما در جشنواره سندای، کل شهر مملو از هزاران تزئین رنگارنگ تاناباتا است و برخی از آنها بسیار بزرگ هستند! و یک مراسم آتش بازی بزرگ در شب قبل (5 اوت) برگزار می شود.

9.آوا اودوری (توکوشیما)

آگوست در ژاپن ماه جشنواره آوا اودوری  یک جشنواره رقص رنگارنگ و پر جنب و جوش است.  در ماه اوت، Obon در ژاپن جشن گرفته می شود، جشنواره ای که در آن اعتقاد بر این است که ارواح کسانی که مرده اند به طور موقت به زمین باز می گردند. و برای جشن گرفتن رقصی به نام Bon Odori. این کاری است که در سراسر ژاپن در طول ماه اوت در معابد مختلف انجام می شود.

Awa Odori تخصص این رقص است که در توکوشیما در جزیره شیکوکو متولد شد. اگرچه توکوشیما یک منطقه دورافتاده و بدون گردشگری زیاد است، Awa Odori آن به بزرگترین جشنواره رقص سنتی ژاپن تبدیل شده است و هر تابستان بیش از یک میلیون بازدید کننده را به خود جلب می کند.

این جشنواره عمدتاً یک مسابقه رقص دوستانه و خنده دار بین تیم ها است. رقصندگان زن یک کیمونوی تابستانی نخی با کلاه حصیری مشخصی به نام آمی گاسا می پوشند. این کلاه قبلاً به نمادی از Awa Odori تبدیل شده است و احتمالاً برخی از شما آن را در یک عکس دیده اید. اما چیزی که کمتر کسی متوجه آن می شود کفش های شیب دار است که می پوشند.

باورنکردنی است که آنها می توانند ساعت ها با آن کفش ها برقصند! و اگرچه همه کیمونو و لباس های مشابهی می پوشند، هر تیم لباس مخصوص به خود و گروهی از نوازندگان را دارد که سرعت را تعیین می کنند و همچنین بخشی از جشنواره هستند.

و حتی اگر مسابقه ای بین تیم ها باشد، فضای جشنی است که همه می توانند در آن شرکت کنند. رقص Awa Odori به “رقص احمق ها” معروف است، شاید به این دلیل که گفته می شود زمانی شروع شد که چند سرباز پس از پیروزی در یک نبرد در مقابل یک قلعه شروع به رقصیدن در مستی کردند و در طول جشنواره، رقصندگان آهنگی را تکرار کردند.

می گوید: رقصندگان احمقند و ناظران احمقند. چون هر دو احمق هستند، چرا نرقصیم؟». بنابراین می دانید، اگر دوست دارید رقصید، به مهمانی بپیوندید و فقط از بیرون نگاه نکنید!

10.تاکایاما ماتسوری (گیفو)

شهر دوست داشتنی و تاریخی آلپ ژاپن، شهر تاکایاما، یکی از سه جشنواره زیبای ژاپن، جشنواره تاکایاما را برگزار کرد . دو جشنواره دیگر گیون ماتسوری کیوتو و چیچیبو یوماتسوری سایتما هستند.

این جشنواره ویژه است زیرا دو بار در سال، در دو زیارتگاه مختلف برگزار می شود، چیزی کاملا غیر معمول. ابتدا در بهار برای دعا برای برداشت محصول در زیارتگاه هیه جشن گرفته می شود و سپس دوباره در پاییز در زیارتگاه هاچیمان جشن گرفته می شود.

جشنواره تاکایاما به خاطر شناورهای سنتی تزئین شده با طراحی سنتی و زنده با خیمه شب بازی معروف است. قدمت این شناورها به قرن هفدهم بازمی‌گردد و تزئینات آن یک هنر دستی شگفت‌انگیز است که توسط  صنعتگران بسیار ماهر  تاکایاما ساخته شده است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.