زبان مردم ژاپن

زبان مردم ژاپن – بدون تعجب، زبان غالب ژاپن ژاپنی است و هیچ کس واقعاً نمی داند که چگونه در این کشور ظهور کرده است. آنچه مشخص است این است که مردمی که مدت‌ها پیش در این منطقه زندگی می‌کردند به زبان دیگری صحبت می‌کردند که در طول زمان از بین رفته است.

محققان فکر می‌کنند آنچه ما اکنون ژاپنی می‌نامیم توسط افرادی که از قاره آسیا و/یا جزایر اقیانوس آرام مهاجرت کرده‌اند به ارمغان آورده شده است، و به نحوی که با توسعه فرهنگ ژاپنی شکل غالب ارتباطات را به خود اختصاص داده است.

برای سفر به ژاپن نیاز به تورکشور ژاپن داریم وهمینطور اگر با زبان آنها آشنایی نداریم باید از یک مترجم زبان ژاپنی کمک بگیریم. مانند بسیاری از کشورها، در ژاپن به بیش از یک زبان صحبت می شود. تقریباً همه مردم این کشور، حدود 98 درصد، اصالتاً ژاپنی هستند و تقریباً همه این افراد، 121 میلیون نفر، ژاپنی صحبت می کنند.

اقلیت کوچکی از مردم به زبان های دیگری صحبت می کنند که همگی به دو خانواده زبانی تعلق دارند: خانواده زبان ژاپنی و خانواده آینو. در میان این دو خانواده، زیر خانواده های مختلفی از زبان ها و گویش ها وجود دارد که در مناطق مختلف کشور صحبت می شود.

زبان های ژاپنی

زبان های ژاپنی شامل اشکال مختلف ژاپنی و همچنین زبان های ریوکیوانی است.

زبان استاندارد ژاپنی (hyōjungo) که امروزه به عنوان زبان ملی کشور به رسمیت شناخته می شود، زبانی است که در حدود سال 1901 توسط طبقات بالا و متوسط ​​در منطقه یامانوته صحبت می شد.

این جایی است که توکیو امروزی است – توکیو زمانی که پایتخت کشور شد به عنوان ادو شناخته می شد. آغاز قرن هفدهم. بعدها، در سال 1901، وزارت آموزش ژاپن به دنبال ایجاد یک استاندارد زبان مشترک در میان مردم خود بود و زبان رایج در پایتخت را زبانی اعلام کرد که در مدارس همه جا تدریس می شد.

این به اطمینان از وجود استاندارد ملی برای ارتباطات کمک کرد، اما متأسفانه، این روش یک اشکال داشت. بسیاری از اشکال دیگر ژاپنی وجود دارد که هنوز در این کشور صحبت می شود، و زمانی که ژاپنی Yamanote یا توکیو استاندارد شد، این بدان معنی بود که دیگر انواع ژاپنی به عنوان گویش در نظر گرفته شدند.

یک سلسله مراتب تقویت شد. دانش‌آموزانی که در مدرسه به لهجه‌های دیگر ژاپنی صحبت می‌کردند شروع به تمسخر کردند و به خاطر این کار تنبیه شدند. این باعث ایجاد حس شرم در افرادی شد که زبان اصلی آنها چیزی غیر از ژاپنی استاندارد بود.

این لهجه های دیگر چیست؟ ژاپن به 47 استان تقسیم شده است که برای سفر به این استان ها نیاز به دریافت ویزای ژاپن  است و می توان گفت به همین تعداد انواع ژاپنی وجود دارد. برخی از گویش های برجسته عبارتند از لهجه های کانسای، اوزاکا، کیوتو و توهوکو.

زبان های ریوکیوانی

دومین زیر خانواده در گروه زبان های ژاپنی، زبان های ریوکیوانی هستند. اینها شامل تمام زبان های دیگر در جدول داده های زیر است، به غیر از ژاپنی و آینو. اینها زبانهای بومی هستند که در جزایر ریوکیو این کشور صحبت می شود.

برای دریافت تصویری از خاص بودن این زبان‌ها، می‌توان اینگونه گفت: یونسکو هشت زبان اقلیت را در ژاپن در معرض خطر شناسایی کرده است که شش زبان از آنها ریوکیوانی هستند.

استانداردسازی ژاپنی هزینه هایی را به همراه داشته است. از دهه 1950، ژاپنی زبان اول مردم جزایر ریوکیوان بوده است و به طور موثر زبان مادری آنها را از بین برده است.

حدود 750 گویش محلی ریوکیوانی وجود دارد و به طرز شگفت انگیزی، آنها هیچ شباهتی به ژاپنی استاندارد ندارند. در واقع، آنها متقابل قابل درک نیستند: کسانی که فقط به آنها صحبت می کنند، نمی توانند ژاپنی استاندارد را بفهمند، و بالعکس.

زبان های آینو

گروه زبان دیگری در ژاپن وجود دارد. مانند برخی از زبان‌های ریوکیوانی، آینو نیز توسط یونسکو به عنوان در معرض خطر طبقه‌بندی می‌شود. معدود افرادی که به زبان آینو صحبت می کنند عموماً در جنوب غربی هوکایدو زندگی می کنند و به سرعت در حال از بین رفتن هستند.

در سال 2012، گفته شد که تمام افراد مسلط به زبان آینو در ژاپن 80 سال به بالا هستند. همچنین برخی از سخنرانان نیمه روان بودند که در آن زمان در دهه 60 زندگی خود بودند. بدیهی است که اگر تلاشی هماهنگ برای انتقال و زنده نگه داشتن آن صورت نگیرد، زبان از بین خواهد رفت.

در ابتدا حدود 19 گویش آینو وجود داشت، اما امروزه تنها گویش هوکایدو باقی مانده است.

مردم آینو برخی از ساکنان اصلی ژاپن بودند و شکارچیانی بودند که جهان طبیعی را می پرستیدند.

زبان بخش مهمی از فرهنگ یک کشور است و زنده نگه داشتن آن در تمام اشکال مختلف آن می تواند به شادابی یک ملت کمک کند.

در ژاپن، اشکال مختلف ژاپنی، و همچنین زبان‌های ریوکیوان و آینو، همگی تاریخچه کمی متفاوت دارند که ملیله‌ای غنی می‌بافند. با مطالعه آنها، ما می توانیم بینش منحصر به فردی در مورد چگونگی تکامل کشور به طور کلی به دست آوریم.

نظرات بسته شده است.