فرهنگ و آیین کشور ژاپن

فرهنگ و آیین کشور ژاپن – فرهنگ ژاپنی باستانی است و مملو از آداب و سنن برای احترام به خانواده است. از آنجایی که ژاپن یک کشور جزیره ای است، توانست برای قرن ها تأثیر فرهنگ های دیگر را تعدیل کند.

این باعث شد که فرهنگ و میراث متمایز برای سرزمین زیبای خورشید در حال رشد توسعه یابد.با مراسم مهم گذر، جشنواره های جشن، و لباس و سبک منحصر به فرد، جزئیات زندگی اجداد ژاپنی شما داستان های خانوادگی شما را درخشان می کند.

در این مقاله با فرهنگ مردم ژاپن و برخی باورها و آداب و رسوم آنها آشنا خواهیم شد اگر قصد سفر به این کشور را دارید با تور ژاپن می توان به این کشور سفر کرد و فرهنگ جذاب این کشور را از نزدیک تماشا کرد.

سنت‌های خانوادگی ژاپنی و آداب گذر

دو دین اصلی بر سنت ها و فرهنگ ژاپن تأثیر می گذارند: شینتوئیسم و ​​بودیسم. شینتوئیسم بیش از 2000 سال است که در ژاپن انجام می شود. به زبان ساده، شینتوئیسم اعتقاد به کامی (خدایان) است.

از آنجایی که شینتوئیسم ارتباط زیادی با مناسک دارد، برخی از ژاپنی‌ها ممکن است احساس نکنند که این آیین به هیچ وجه یک مذهب است، بلکه راهی برای بزرگداشت بسیاری از سنت‌های اجتماعی ژاپن است. به همین دلیل، آیین بودا را می توان درست در کنار آداب و رسوم شینتو تمرین کرد.

هاتسو میامایری: آیین فرهنگی گذر

Hatsu Miyamairi یا Omiyamairi به معنی “زیارت حرم” یک سنت خانوادگی ارزشمند برای والدینی که نوزاد به دنیا آورده اند. والدین یا پدربزرگ ها و مادربزرگ ها، نوزاد را برای این مراسم خاص به زیارتگاه شینتو می آورند.

این سنت شینتو ژاپنی که به طور سنتی 31 روز پس از تولد یک پسر و 33 روز پس از تولد یک دختر انجام می شود، قدردانی از تولد کودک را نشان می دهد.نوزادان یک کیمونوی سفید یا لباس سفید مخصوص می پوشند و اغلب توسط مادربزرگشان حمل می شوند. کشیش حرم برای سلامتی و شادی نوزاد دعا می کند.

 

سیجین نه سلام

Seijin no Hi، یا روز آمدن به سن ، یکی دیگر از آیین های گذر در فرهنگ ژاپنی است. این مراسم پذیرای افرادی است که 20 ساله شده اند و هر سال در دومین دوشنبه ژانویه برگزار می شود.

Seijin no Hi از سال 714 پس از میلاد در ژاپن تمرین می‌شود، زمانی که شاهزاده جوانی لباس‌های جدیدی پوشید و مدل موی خود را تغییر داد تا نشان‌دهنده گذر او به بزرگسالی باشد.در این روز بزرگ‌سالان جدید جمع می‌شوند و از سخنرانی‌های تشویقی مقامات دولتی لذت می‌برند.

آیین گذر کانرکی

در بسیاری از فرهنگ ها، مردم پیر شدن را چیزی برای جشن گرفتن نمی دانند. در ژاپن، 60 سالگی زمان جشن است!

Kanreki به معنای “بازگشت” و “تقویم ” است، مانند بازگشت به چرخه شروع. فردی که 60 ساله می شود یک چرخه را در تقویم های سنتی تکمیل کرده است .

برای نشان دادن کانرکی، مرد یا زن جشن، جلیقه و کلاه قرمز رنگی می‌پوشد ، روی یک کوسن قرمز می‌نشیند و یک پنکه سفید به او داده می‌شود. غذاها، هدایا و تزیینات همگی تم رنگ قرمز دارند تا این امید را تقویت کنند که فرد تولد در «دوران کودکی» زندگی طولانی و سالمی داشته باشد.

جشنواره اوبون: جشنواره فرهنگ ژاپن

جشنواره Obon راهی است که ژاپنی ها به اجداد خود احترام می گذارند. این جشنواره سه روزه تابستانی بیش از 500 سال است که جشن گرفته می شود و در ماه جولای یا آگوست برگزار می شود .برای سفر به کشور ژاپن  ابتدا ویزای ژاپن را دریافت کنید و با فرهنگ و آداب هاو رسم های این کشور از نزدیک  آشنا شوید.

این سنت بودایی ژاپنی مردم را تشویق می‌کند که به مکان‌های خانواده اجدادی خود بازگردند و قبور اجداد خود را تمیز و بازدید کنند.

گفته می شود که ارواح اجداد دوباره از محراب خانواده بازدید می کنند. هدایای غذا، الکل و گل اغلب بر روی سنگ قبر و محراب به عنوان یک حرکت احترام آمیز به کسانی که درگذشته اند، گذاشته می شود.

این جشن ها دارای موسیقی و رقص است. Bon odori، به معنای رقص Bon، سبکی از رقص است که با Obon متمایز است.

سبک Bon odori ممکن است از منطقه ای به منطقه دیگر متفاوت باشد.رقص معمولی Bon حول یک داربست چوبی مرتفع می چرخد ​​که با چراغ ها یا فانوس ها تزئین شده است.

نوازندگان و خوانندگان روی داربست به نام یاگورا می ایستند و حاضران در اطراف یاگورا جمع می شوند و در جهت دایره ای می رقصند.

زندگی ژاپنی در خانه

خانه‌های سنتی ژاپنی دارای عناصر بسیار متمایزی هستند که آن‌ها را منحصربه‌فرد می‌سازد، مانند کف‌پوش‌های پارچه‌ای به نام تاتامی، درهای کشویی به نام فوسوما ، و کامیدانا یا بوسودان که محراب خانه یا زیارتگاه هستند.

محراب ها و زیارتگاه ها برای احترام به نیاکان و برای عبادت است. یک بودایی اغلب یک محراب بوسودان دارد که شبیه کابینت است. درون کابینت معمولاً یک مجسمه بودا، شمعدان، عود، زنگ‌ها و مکانی برای گذاشتن هدایا در محراب وجود دارد.

قبل از ورود به یک خانه ژاپنی، بازدیدکنندگان وارد گنکان می شوند، یک سکوی پایین ساخته شده از بتون یا زمین فشرده. آنها کفش های خود را روی جنکان می گذارند و قبل از بالا آمدن و ورود به خانه مستقیماً به دمپایی های داخلی روی می آورند.

اگر دمپایی تهیه نشود، بازدیدکنندگان کفش‌های خود را با احتیاط در می‌آورند تا جوراب‌هایشان به جنکان برخورد نکند و سپس مستقیماً از کفش خود به داخل خانه قدم می‌گذارند. اتاق های داخل خانه با دیوارهای کاغذ واشی از هم جدا شده اند .

این دیوارهای متحرک را می توان برای فضای مورد نیاز تنظیم کرد و حتی به تنظیم دما در خانه کمک کرد. همانطور که می توانید تصور کنید، یک دیوار کاغذی اجازه چندانی برای حفظ حریم خصوصی نمی دهد.

به همین دلیل، خانه های مدرن در ژاپن اغلب دیوارهای قابل توجه تری دارند.یکی دیگر از بخش های متمایز خانه ژاپنی توکونوما است . این نقطه کانونی یک طاقچه کمی مرتفع است که معمولاً با طومار آویزان، سفال و گل آرایی تزئین شده است.

هنر و گل‌ها در توکونوما ممکن است هر از گاهی تغییر کنند تا فصول یا یک مناسبت خاص را منعکس کنند. صندلی ای که در مقابل توکونوما قرار می گیرد، به عنوان صندلی افتخاری برای مهمانان و سرپرست خانواده در نظر گرفته می شود.یک خانه سنتی ژاپنی ممکن است دارای یک راهرو طولانی به نام engawa باشد.

می‌توانید در engawa قدم بزنید ، که معمولاً منطقه نشیمن را به باغ متصل می‌کند. این مکان عالی برای استراحت در یک روز آفتابی و گرم است.

زندگی در ژاپن امروز

با خطر زلزله و محاصره شدن توسط اقیانوس، ساکنان ژاپن باید نسبت به زلزله و هشدار سونامی هوشیار باشند. آخرین سونامی بزرگ ناشی از زلزله در 11 مارس 2011 رخ داد و نزدیک به 20000 نفر را در شمال ژاپن کشت.

حتی با وجود خطر بلایای طبیعی، زندگی در ژاپن امروزه اغلب ایمن، منظم و دوستانه تلقی می شود.طیف گسترده ای از گزینه های خرید و غذاهای خوشمزه در شهرها و شهرهای بزرگتر موجود است.

علاوه بر این، سیستم حمل و نقل ژاپن یکی از تمیزترین سیستم‌های حمل و نقل در جهان محسوب می‌شود.فکر می کنید ممکن است از جمعیت خوشتان نیاید؟ همه ژاپن مردمی دیوار به دیوار نیستند.

شهرها کاملاً شلوغ هستند، اما بسیاری از مکان‌های روستایی ژاپن چشم‌اندازی باز دارند.همانطور که در این جزیره زیبا پرسه می زنید، می توانید از چهار فصل متمایز لذت ببرید.

این فصول به شکوفه‌های صورتی گیلاس در بهار، سبزی‌های سرسبز در تابستان، نسیم‌های گرم پاییزی در پاییز و شب‌های آرام و برفی در زمستان علاقه دارند.

اگر خاطراتی از زندگی خود در ژاپن، فرهنگ ژاپنی یا زندگی اجدادی که در آنجا زندگی می کردند دارید، از برنامه FamilySearch Memories برای جمع آوری عکس ها، داستان ها، اسناد و حتی صدا استفاده کنید!

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.