جغرافیای کشور ژاپن

جغرافیای کشور ژاپن – ژاپن، واقع در سواحل شرقی آسیا، کشور مجمع الجزایری است  از چهار جزیره اصلی از شمال به جنوب تشکیل شده است: هوکایدو، هونشو (بزرگترین و پرجمعیت ترین)، کیوشو، شیکوکو و بیش از 3500 جزیره کوچکتر. جنوبی ترین بخش، جزایر ریوکیو است.

ژاپن بیش از 2360 مایل امتداد دارد، بنابراین مردم از تنوع آب و هوایی لذت می برند. ژاپن که در شرق ایالات متحده قرار دارد، از مرکز مین تا فلوریدا امتداد دارد.که برای سفر به این کشورجزیره ای نیازمند دریافت تور ژاپن هستیم.

مردم ژاپن کشور خود را به عنوان “کشور جزیره ای کوچک و فقیر از منابع” تعریف می کنند. ژاپن دارای درزهای زغال سنگ ضعیف، سنگ آهن اندک و منابع نفتی موجود نیست. متکی به واردات و تولید انرژی برق آبی و هسته ای است.

در نقشه جهان، ژاپن کشوری کوچک به نظر می رسد که چین و روسیه آن را با آمریکای شمالی که در اقیانوس آرام قرار دارد، کوچک به نظر می رسد، اما ژاپن از نظر وسعت زمین (145869 مایل مربع/377800 کیلومتر مربع) از بسیاری از 180 کشور جهان بزرگتر است. از جمله انگلستان و ایتالیا.کوه ها بیش از 80 درصد از خشکی ژاپن را اشغال می کنند.

بیشتر کوه‌ها، مانند رشته کوه‌های آلپ ژاپن، در اثر برخورد پوسته اقیانوس آرام و پوسته قاره آسیا “بالا” شدند. برخی از کوه‌های ژاپن به وضوح آتشفشانی هستند، مانند کوه نمادین فوجی (12385 فوت)، که آخرین بار در سال 1707 فوران کرد. بخش اعظم ژاپن دره‌های طولانی و باریکی است که بین کوه‌های کم ارتفاع پوشیده از درخت (چه طبیعی یا جنگلی) وجود دارد.

 

سیستم های فیزیکی

ژاپن در حلقه آتش اقیانوس آرام قرار دارد و دارای 186 آتشفشان است که حدود 60 آتشفشان فعال است. بسیاری از شهرها به خاطر چشمه های آب گرم یا اونسن معروف هستند. ژاپن از نظر لرزه ای فعال است.بسیاری از شهرهای بزرگ آن بر روی خطوط گسل ساخته شده اند. توکیو و یوکوهاما تا حد زیادی توسط آتش‌سوزی‌های ناشی از زلزله بزرگ سال 1923 که جان 130000 نفر را گرفت، ویران شدند.

شهر کوبه در سال 1995 زلزله ای ویرانگر را تجربه کرد.از آنجایی که ژاپن در نیمکره شمالی قرار دارد، فصل ها مشابه آمریکای شمالی و اروپا هستند.

زمستان می تواند باعث بارش برف سنگین در سمت های غربی هوکایدو و هونشو شود، زیرا بادهای سیبری رطوبت را از دریای ژاپن می گیرند و به صورت برف در کوه های آلپ ژاپن رسوب می دهند. ماه های زمستان در قسمت شرقی ژاپن خشک است.

کیوشو که به خط استوا نزدیک‌تر است، اولین کسی است که گنجینه ملی بهار، ساکورا یا شکوفه‌های گیلاس را تجربه می‌کند. هانامی، تماشای شکوفه های گیلاس، در اواخر ماه مارس (هوکایدو در ماه مه) رخ می دهد، و می توان آن را با لذتی که برخی آمریکایی ها از دیدن شاخ و برگ های پاییزی می برند، مقایسه کرد.

باران های گرم مداوم به دنبال دارد. کوه ها مرزهای رطوبت دریافتی را مشخص می کنند. بخش اقیانوس آرام کمتر دریافت می کند و سواحل دریای ژاپن بارندگی های گرمسیری دارد. تمام ژاپن تابستان مرطوبی را تجربه می کنند. جریان ژاپن (Kuroshio) پاییز آرامی را فراهم می کند.

در حوالی نوامبر، طوفان ها (طوفان ها) با بادهای شدید بر روی آب، بخش جنوب شرقی کشور را هدف قرار می دهند. معمولاً طوفان های ژاپن تا رسیدن به دشت کانتو خود را خسته کرده اند.

محیط زیست و جامعه

هیچ کس بیش از هفتاد مایل دورتر از ساحل زندگی نمی کند، بنابراین ژاپنی ها به سمت دریا گرایش دارند، حتی اگر سرزمین آنها کوهستانی باشد. تقریباً همه مردم در چندین دشت ساحلی مسطح زندگی می کنند که امکان کشاورزی وجود داشته است. تنها یکی، دشت کانتو، بسیار گسترده است، حدود 120 مایل طول دارد.

این توکیو-یوکوهاما-کاوازاکی، منطقه شهری و صنعتی غالب کشور است. این کشور دارای زمین های هموار، آب و هوای معتدل و مرطوب مناسب برای کشاورزی، بندرگاهی عمیق در یوکوهاما است و کم و بیش مرکز کشور است. این کشور نزدیک به یک سوم جمعیت (بزرگترین تراکم شهری در جهان) را در خود جای داده و 20 درصد از تولیدات ژاپن را تولید می کند.

منطقه توکیو در میان تولیدکنندگان اصلی فولاد است که از سنگ آهن فیلیپین، مالزی، استرالیا، هند و حتی آفریقا استفاده می کند. بیشتر زغال سنگ از استرالیا و آمریکای شمالی وارد می شود. نفت جنوب غربی آسیا و اندونزی. دشت کانتو نمی تواند غذای کافی برای جمعیت انبوه ساکن خود تولید کند.

غذا باید از کانادا، ایالات متحده و استرالیا و همچنین از دیگر مناطق ژاپن وارد شود. بنابراین توکیو برای همه چیز از غذا گرفته تا انرژی به تجارت خارجی وابسته است. (دبلیج، 312-313)دشت های ساحلی شامل ناحیه کانسای (مثلث کوبه-کیوتو-اوزاکا)، کلان شهر کانسای یا توکایدو، دشت نوبی، (ناگویا) و ناحیه تویاما است.

زمین های کشاورزی را می توان در میان مسکن، امکانات عمومی و گسترش صنعتی عمومی این مناطق یافت. کشاورزان در کشت شدید میوه و سبزیجات ماهر هستند و شالیزارهای کوچک برنج عادی هستند. در هوکایدو، جایی که گاو و صنایع لبنی در حال رشد هستند، تراکم جمعیت کمتری وجود دارد و گوشت به بخش مهمی از رژیم غذایی ژاپنی، به ویژه در میان جوانان تبدیل شده است.

ژاپن پیشروترین کشور ماهیگیری در جهان است که در دریاهای آزاد برای تغذیه بزرگترین کشور مصرف کننده ماهی سرانه حرکت می کند. به طور فزاینده ای، فناوری پرورش آبزیان، صدف، غذاهای دریایی و جلبک دریایی را در بسیاری از خلیج ها و مصب های کم عمق کشت می کند.

(ریشاور، 24)دریای داخلی ستو محور بسیاری از تاریخ اولیه ژاپن بود. دریاها زمانی ابزار اصلی ارتباط/حمل و نقل بودند، اما ژاپن مدرن دارای سیستم‌های داخلی عالی، از جمله خطوط راه‌آهن، سیستم‌های مترو، پل‌ها و تونل‌های عظیم برای اتصال این کشور جزیره‌ای است.

تونل به هوکایدو طولانی تر از “کانال” اروپایی است. سفر با خطوط هوایی در دسترس است و قطارهای شینکانسن مسافران را با سرعت متوسط ​​بیش از صد مایل در ساعت حمل می کنند.

مکان ها و مناطق

مثلث جاکوتا (ژاپن، کره، تایوان) با شهرهای بزرگ، تجارت جهانی عظیم، مصرف بالای مواد خام و توسعه سریع مشخص می شود.

ژاپن همچنین بخشی از حاشیه اقیانوس آرام است، زمین هایی رو به اقیانوس آرام، سطوح نسبتاً بالایی از صنعتی شدن و شهرنشینی نشان دهنده سطوح بالای توسعه اقتصادی، و واردات/صادرات عظیمی است که عمدتاً در سراسر اقیانوس آرام حرکت می کند.

ژاپن را می توان به عنوان واحدهای کوچکی از زمین های کوهستانی دید. برخی از محققان معتقدند که این یکی از دلایل الگوی غیرمتمرکز حکومت است که در دوران فئودالی توسعه یافته است.

امروزه چهل و هفت استان وجود دارد که بسیاری از آنها هنوز از مرزهای کوهستانی تاریخی پیروی می کنند. مناطق ژاپن عبارتند از: هوکایدو، توهوکو، چوبو، کانتو، چوگوکو، کینکی، شیکوکو و کیوشو اوکیناوا.

رودخانه های ژاپن کوچک هستند، برای هر طول زیادی قابل کشتیرانی نیستند، سریع حرکت می کنند و برای تولید مقداری نیروی برق آبی مفید هستند. رودخانه ها و بارندگی فراوان، کشاورزی و تولید جنگلی گسترده را ممکن می سازد. چوب نیز عمدتاً از جنوب شرق آسیا وارد می شود.

ژاپن ترکیبی از سنت و مدرنیته است. که وجود ساختمان های قدیمی و سنتی در کنار فناوری های و تکنولوژی های  پیشرفته آن را زیبا کرده است.

آب و هوای پر از ابر و باران مناظر زیبایی در آن به وجود آورده است. که کوه ها به جای خاک سنگ از گل و گیاهان دل انگیز پوشیده شده اند. اگر شما هم میخواهید سفری به ژاپن داشته باشید باید ابتدا ویزای ژاپن را دریافت کنید. .

کاربردهای جغرافیا

موضوع مطالعه جغرافیایی فضا است. برای بسیاری از ژاپن، فضا یک کالای کمیاب است. در اوایل دهه 1600، مردم توکیو، سپس ادو، تالاب های اطراف کاخ امپراتوری را پر کردند. توکیو مدرن جمعیت عظیمی را به خود جذب کرده است که فضایی پرتقاضا دارند.

احیای زمین منجر به پر شدن 20 درصد از مساحت خلیج توکیو شده است. فرودگاه بین‌المللی توکیو، دیزنی لند، و تأسیسات بندری یوکوهاما در زمین‌های احیا شده هستند.

تصویر لندست در نشنال جئوگرافیک، اکتبر 2002، گستره باورنکردنی این تغییر محیط طبیعی توسط انسان را نشان می دهد. تأثیر بر صنعت ماهیگیری بسیار چشمگیر است. تاثیر آن بر انسان هایی که در آنجا زندگی می کنند هر روز کشف می شود.

پوشش گیاهی و جانوری

بیش از 4000 تا 6000 گونه گیاهی در ژاپن وجود دارد که در فرهنگ ژاپن برخی از گیاهان معنی و نماد هستند مثلا شکوفه های گیلاس نماد زیبایی کوتاه مدت و درخت کاج نماد عمر طولانی.
ژاپن دارای حیات وحش منحصر به فردی است و برخی گونه ها در آن وجود دارد که در هیچ کجا یافت می شوند شامل کوسه ماهی ،سمندر،قرقاول حیواناتی مانند خرس و گوزن و سنجاب های پرنده خفاش و میمون راکون در حیات وحش ژاپن وجود دارند

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.